تاریخ امروزدوشنبه , ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

کافئین: فواید و مضرات از نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان

کافئین مکملی است که توسط پزشک ورزشی یا متخصص تغذیه و رژیم درمانی برای افزایش توان ورزشکاران مورد مصرف قرار میگیرد. نظر دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو انجمن پزشکان ورزشی ایران در مورد فواید و مضرات کافئین:  کافئین یه ماده از دسته آلکالوئید هاست که دارای اثرات ضد دردی، آنتی هیستامینی، اثرات ضد اسپاسم عضلات صاف، بهبود سلامت پوستی و  افزایش گلیکوژنولیز و لیپولیز (آزاد شدن چربی از بافت ذخیره ای چربی) می شود.

Image result for ‫کافئین‬‎

وجود کافئین در انواع قهوه

اثرات لیپولیزی آن (شکست چربی ها) در فرآورده های آرایشی بهداشتی موثر در درمان سلولیت استفاده میشه.

علیرغم اینکه تمام رفرنس های علمی ذکر میکنن که کافئین در توانمندسازی و عملکرد ورزشکاران هیچ اثری نداره اما در عمل تاحدودی کافئین با آزاد سازی چربی ها سطوح انرژی رو افزایش میده و باعث کمک به ورزشکاران میشه.

اما نباید انتظار اثرات عجیب و شگرف در ورزشکاران بود.کمااینکه کمیته بین المللی المپیک روی مقدار کافئین ادرار ورزشکاران حساسیت داره و نباید بیشتر از دوازده میلیگرم بر میلی لیتر باشه.

اثر جالب کافئین مقابله با اثرات مضر هورمون تستوسترون، محافظت از پوست و بازسازی سلولهای کراتینوسایت پوسته (اثرات مفید در شامپوهای ضد ریزش مو یا کرم های ترمیم کننده پوستی). کرم های حاوی پنج درصد کافئین برای کاهش پف کردگی و سیاهی و گودی دور چشم استفاده میشه.

 در دوزهای پایین باعث تقویت حافظه و یادگیری میشه اما در دوزهای بالا عکس این روند عمل میکنه.

 در دوز های بالا سمیه و عوارضی مثل بی نظمی ریتم قلب، تهوع و استفراغ، تشنج، اغما و مرگ رو به دنبال داره.

نتیجه مطالعه کوهورت (طولانی مدت) بررسی اثر قهوه بر بدن انسان مشخص شد که مصرف قهوه در مقادیر کمتر از یک لیوان در روز تا مقادیر ۳ لیوان سبب کاهش آسیب مغزی و عملکرد شناختی می شود و در مقادیر بیشتر از ۳ لیوان در روز به طور پیش رونده سبب آسیب عملکرد شناختی مغز و بروز بیماری هایی مانند آلزایمر می گردد.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *