تلفن: 0313224793425 January, 2022

کافئین: فواید و مضرات از نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی

کافئین مکملی است که توسط پزشک ورزشی یا متخصص تغذیه و رژیم درمانی برای افزایش توان ورزشکاران مورد مصرف قرار می گیرد. نظر دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو انجمن پزشکان ورزشی ایران در مورد فواید و مضرات کافئین:  کافئین یه ماده از دسته آلکالوئید هاست که دارای اثرات ضد دردی، آنتی هیستامینی، اثرات ضد اسپاسم عضلات صاف، بهبود سلامت پوستی و  افزایش گلیکوژنولیز و لیپولیز (آزاد شدن چربی از بافت ذخیره ای چربی) می شود.

اثرات لیپولیزی آن (شکست چربی ها) در فرآورده های آرایشی بهداشتی موثر در درمان سلولیت استفاده می شود.

علیرغم اینکه تمام رفرنس های علمی ذکر می کنند که کافئین در توانمندسازی و عملکرد ورزشکاران هیچ اثری ندارد اما در عمل تاحدودی کافئین با آزاد سازی چربی ها سطوح انرژی رو افزایش می دهد و باعث کمک به ورزشکاران می شود.

اما نباید انتظار اثرات عجیب و شگرف در ورزشکاران داشت. کمااینکه کمیته بین المللی المپیک روی مقدار کافئین ادرار ورزشکاران حساسیت دارد و نباید بیشتر از دوازده میلی گرم بر میلی لیتر باشد.

کافئین مکملی است که توسط پزشک ورزشی یا متخصص تغذیه و رژیم درمانی برای افزایش توان ورزشکاران مورد مصرف قرار می گیرد. نظر دکتر محمد رادفر متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو انجمن پزشکان ورزشی ایران در مورد فواید و مضرات کافئین:

کافئین: فواید و مضرات از نظر متخصص تغذیه و رژیم درمانی

اثر جالب کافئین مقابله با اثرات مضر هورمون تستوسترون، محافظت از پوست و بازسازی سلولهای کراتینوسایت پوست است. (اثرات مفید در شامپوهای ضد ریزش مو یا کرم های ترمیم کننده پوستی). کرم های حاوی پنج درصد کافئین برای کاهش پف کردگی و سیاهی و گودی دور چشم استفاده می شود.

 در دوزهای پایین باعث تقویت حافظه و یادگیری می شود اما در دوزهای بالا عکس این روند عمل می کند.

 در دوز های بالا سمی است و عوارضی مثل بی نظمی ریتم قلب، تهوع و استفراغ، تشنج، اغما و مرگ رو به دنبال دارد.

نتیجه مطالعه کوهورت (طولانی مدت) بررسی اثر قهوه بر بدن انسان مشخص شد که مصرف قهوه در مقادیر کمتر از یک لیوان در روز تا مقادیر ۳ لیوان سبب کاهش آسیب مغزی و عملکرد شناختی می شود و در مقادیر بیشتر از ۳ لیوان در روز به طور پیش رونده سبب آسیب عملکرد شناختی مغز و بروز بیماری هایی مانند آلزایمر می گردد.

 

اشتراک‌گذاری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *